poniedziałek, 12 listopada 2012

Transport Melbourne/Australia


Zebrałam nieco informacji o różnych środkach transportu w Melbourne i okolicy oraz po całej Australii. Nie było to bardzo trudne. Informacje można zdobyć na stacjach kolejowych, w Informacji turystycznej w hostelach, przy atrakcjach turystycznych itp. Najlepiej przejść się do głównej stacji Melbourne: Southern Cross. Tutaj znajduje się informacja o transporcie miejskim, lokalnym (w Victorii); całej australijskiej kolei oraz agencje autobusowe itp.
W każdym miejscu można dostać rozkłady jazdy na interesujące nas połączenie. Dostępne są książeczki, broszurki itp. W biurze informacji o transporcie w Victorii dostałam także mapę ze ścieżkami rowerowymi.
Teraz po kolei...
Z lotniska do Melbourne: 
SkyBus odjeżdża z T1 i T3 co 10-15 minut a miedzy  1 am a 4am co pół godziny. Cena: 17 A$; powrotny: 28 A$. W mieście odjazdy są z Southern Cross station (Coach Terminal)na rogu Bourke ST i Spencer St.

Transport miejski Melbourne:
Jest prostszy teoretycznie a praktycznie to katastrofa. Jesli ktos systemu nie opanuje bedzie problem. Bilety nie kupuje się na przejazd ale na dwie godziny albo cały dzień na wszystkie autobusy, tramwaje i pociągi miejskie. I na cały dzień kosztuje dokładnie dwa razy tyle co bilet dwugodzinny. Prosty rachunek. Mamy tutaj dwie strefy i dla ułatwienia wszystkie tramwaje jeżdżą tylko w strefie 1. Od nowego roku (2013) nie będzie już możliwości zakupienia starych papierowych biletów w tramwajach itp, a obowiązywać będą jedynie karty magnetyczne MYKI (podobne do naszej krakowskiej) Kartei doładowujemy żądaną kwotą i po dotknięciu specjalnego urządzenia w tramwaju czy pociągu zostanie nam naliczona odpowiednia stawka. Na początek bilet dwugodzinny, a jeśli będziemy jeździć dłużej całodniowy.  Nie ma wyjatku od regoly. Nawet jednodniowy turysta musi zakupic karte. Karty można kupić tylko na dużych stacjach a doładować w raczej nielicznych jak na razie punktach co może stanowić mały problem dla nieświadomego przyjezdnego. Dodatkowo karta na starcie kosztuje 6 AUD które przeciwnie do kaucji za londyńską Oyster nie podlega zwrotowi.
Ceny transportu uważam jednak za rewelacyjne w wielu przypadkach!
2 godz - strefa 1: 3,50 $;
Cały dzień;: - strefa 1: 7$;
Weekendowe i w święta, dla wszystkich i na wszystkie strefy: 3,50!!! 
(*ceny dla biletu calego )

Karte polecam doladowac przynajniej o pare centow wiecej niz stawka za ktora chcecie jezdzic. Dlaczego? Dlugoby tlumaczyc.. taki system i tyle.

A jak pisałam można używać trzech różnych środków transportu i przesiadać się ile się chce! Uważam że dla turysty taka stawka zwłaszcza weekendowa jest rewelacyjna. Za te 3,50 można na przykład dojechać do Dandenong Ranges. Dobre miejsce na lekkie trekingi i podziwianie natury w wielu malowniczych ogrodach.

Public Transport Victoria.
Strona tej grupy: www.ptv.vic.gov.au dostarcza informacji o pociągach i autobusach na terenie całego stanu. Na tej stronie zarezerwujemy bilety i sprawdzimy rozkład na przykład do Granpians National Park (Halls Gap) i na wyspę św. Filipa (kolonia australijskich pingwinków)

Pociągi
Istnieje parę grup kolejowych w Australii. Dzięki ich współpracy można zakupić pakiety na trzymiesięczne/sześciomiesięczne nieograniczone podróżowanie. Przykładowe pakiety:
Austrail Pass: 722$/ 3 mies. –nieograniczone podróżowanie po całej Australii
Backtracker Rail Pass: 298$/3 mies-podróżowanie po New South Wales (pociągi i niektóre busy) plus dojazd do Melbourne, Brisbane, Sydney
Inne: East Coast Discover (jednokierunkowy np: Melbourne –Cairns: 451$ bez limitu wysiadania i wsiadania) Queensladn Exploree, trans Aus itp W zależności gdzie zamierzamy podróżować.

Autobusy:
Znów jest tu parę agencji. Bardzo popularna obecnie agencja wśród backpackerowego światka jest greyhound. www.greyhound.com.au
Specjalizują się w sprzedawaniu pakietów trzymiesięcznych na przeróżne połączenia w tym najpopularniejsze: 
Melbourne-Cairns czyli przez całe wschodnie wybrzeże. Bilet taki kosztuje 445$ a Sydnej-Cairns: 386 $ Liczba postojów w kolejnych punktach jest nieograniczona. Nie można się jednak cofać i lepiej rezerwować każde kolejne posuniecie. 
Można kupić też bilety na kilometry (np na 2000km) albo pakiety z noclegami: bilet hop on-hop off Melbourne-Cairns +10 noclegów w tanich noclegowniach: 575 $ w hostelach YHA: 656 $
Jeśli chodzi o proste połączenia: przykładowo Melbourne-Sydney kosztuje nocnym busem 70$ (wysoki sezon: 95$) jazda zajmuje 12 godzin
Przy okazji podam inne czasy przejazdów: Sydney-Brisbane: ok 20h; Brisbane-Cairns: ok 30 godz

Samoloty.
Odległości pomiędzy miastami Australii czynią ten środek transportu bardzo popularnym i najbardziej komfortowym. Także ceny wcale nie muszą być strasznie drogie. Bilety promocyjne są często tańsze od autobusowych czy pociągowych. Na przykład z Melbourne do Sydney można polecieć już od 50$ a do Cairns (Queensland) od 200 $
Tanimi liniami są:  http://www.tigerairways.com

Samochód/camping
Oczywiście najlepszym środkiem transportu w Australii jest jednak samochód prywatny osobowy albo camp. Ceny wynajmu samochodu osobowego zmieniają się w zależnie od ilości dni, jakości samochodu, ubezpieczenia, sezonu itp. Im więcej dni-stawka dzienna jest niższa. Ceny wynajmu na tydzień zaczynają się od ok 230-300 AUD, ale np. na jeden dzień w wysokim sezonie w agencji Budget: ok 130$/dobę wraz z pełnym ubezpieczeniem.
Porównywarki cen: np. https://book.vroomvroomvroom.com.au
Popularne jest kupowanie samochodu od innych backpackerow którzy właśnie skończyli swoją podróż. Takie ogłoszenia można znaleźć na www.gumtree.com.au lub w hostelach. Cena samochodu osobowego to ok 3 tys $ a wana ok 6 tys-7 tys $
Partnerów do wynajmu samochodu można znaleźć także na stronie gumtree albo pośród couchsurfingowców. Podróżowanie jedynie po stanie Victoria nie wymaga samochodu 4x4.
Cena benzyny: ok 1,40-1,50 AUD za litr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz